logo Biografia Dyskografia Muzyka Znam Go
Biografia
Ur. 12 wrzesień 1940 Drążno, piosenkarz, także aktor, kompozytor
i autor tekstów. Śpiewu uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku, w Studiu Piosenki Rozgłośni PR w Gdańsku i w Studiu Piosenki Teatru Muzycznego w Gdyni.
Debiutował w 1959 w założonym i prowadzonym przez ojca "Zespole Pieśni i Tańca DALMOR ". W latach 1961-1963 występował jako aktor w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W 1963 roku przeniósł się do Warszawy. Związał się z zespołem estradowym "Granica". Dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych dla Polskich Nagrań. Grał gościnnie w warszawskim "Teatrze Adekwatnym". Za rolę "Cianga" w przedstawieniu "Mewa" otrzymał nagrodę publiczności na "Festiwalu Małych Form Teatralnych w Szczecinie" w 1973r.
Przez wiele lat współpracował z kabaretem "Ostatnia Zmiana". Zrealizował recitale telewizyjne m.in. "Dziewczyny wszystkie dziewczyny"
i "Do gwiazd jest dalej niż kruk". Koncertował w kraju i za granicą m. in. w ZSRR, Francji, Czechosłowacji, Bułgarii, Mongolii, Wietnamie, Danii i Szwecji
oraz w klubach polonijnych USA i Kanady. Jest laureatem nagrody publiczności i dziennikarzy na KFPP Opole 1966, otrzymał wyróżnienia na festiwalu w Belgradzie 1972 (Jugosławia), otrzymał Srebrnego Gronostaja na festiwalu w Rennes (Francja) w 1974 roku. Piosenka "Dzień przed sądem" w jego interpretacji zdobyła nagrodę Prezydenta miasta Opola na KFPP Opole 1976.
Od 1990 roku mieszkał w Nowym Jorku do tragicznej śmierci w dniu 19 listopad 2003.
Rozmiar: 35780 bajtów

Copyright (C) 2008 ANA RECORD, All Rights Reserved
Wszystkie prawa zastrzeżone ANA RECORD 2008